TRY - Turkish Lira
USD
32,36
EUR
34,53

Şampiyonlar Ligine Irkçılık Gölgesi : Başakşehir Maçtan Çekildi

Paris Saint Germain-Medipol Başakşehir, dördüncü hakemin, yardımcı antrenör Webo'ya ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle sahadan...
>

  Adidas sürdürülebilirlik çalışmalarına devam ediyor

  Adidas 2024 yılına kadar ürünlerinde işlenmemiş polyester kullanımını tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor. Geri dönüştürme stratejisi başta olmak üzere plastik atık sorununun sona ermesine yardımcı olacak yenilikler geliştiriyor.
  • 2021 sonuna kadar ürünlerinde kullandığı tüm polyesterin %60’tan fazlasını geri dönüştürecek olan Adidas, 2030’a kadar tüm operasyonel emisyonlarını %30 azaltacağını ve 2050’ye kadar da iklim-nötr olacağını taahhüt ediyor.

  Büyük bir sorun olan plastik, dünya için kritik eşiğe geldi. Yapılan araştırmalara göre 2050’ye kadar okyanuslarda balıklardan çok plastik atıklar olacak. Doğada yok olması yüz yıllar alan plastik kirliliğinde geri dönüşü olmayan noktaya gelmemize sadece 10 yıl kaldı. Dünyayı geri dönülmez bu yoldan döndürmenin mümkün olduğuna inanan Adidas, bu sorunun çözümü için yıllardır verdiği mücadeleye yeni yaklaşımlar ekliyor. Marka, inovasyon ve ortaklıklar yoluyla END PLASTIC WASTE (PLASTİK ATIĞI DURDUR) için bir taahhütte bulundu.

  Adidas’ın Geri Dönüşüm Yolculuğu

  • 2020 yılında ilk kez Adidas ürünlerinde kullanılan polyesterin yarısından fazlası geri dönüştürüldü ve 2024’ten itibaren yalnızca geri dönüştürülmüş polyester kullanımı planlanıyor.
  • 2019’dan beri test aşamasında olan ilk ‘MADE TO BE REMADE’ (YENİDEN YAPILMAK ÜZERE YAPILDI) koşu ayakkabısının lansmanının 2021’de gerçekleşmesi planlanıyor.
  • Tüketicilere giden yolda plastikten kaçınmak adına Adidas, plastik poşetleri 2016 yılında mağazalarından kaldırdı ve gelecekte mağazalara ürün teslim etmek için de geri dönüştürülmüş ambalajlar kullanacak.
  • İklim korumak için Adidas, 2030 yılına kadar hem kendi faaliyetlerinden hem de tedarikçilerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını 2017 yılına göre %30 azaltacak.
  • İklim zararsızlığı ise 2050 yılının gündeminde. Almanya’da, şirket elektriğinin neredeyse tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor.
  • 2018’den beri Adidas, daha sürdürülebilir pamuk temin ediyor, bu ihtiyacını çoğunlukla Better Cotton Initiative’den sağlıyor.

  Adidas’ın kararlılığı, markanın üç kategoride sürdürülebilir ürün yaratma çabalarına odaklanan Üç Döngü Stratejisi’yle hayat buluyor:

  Üç Döngü Stratejisi

  Geri dönüştürülmüş malzemelerle üretilen “Geri Dönüştürülmüş Döngü”

  2015 yılında Adidas, plajlar ve kıyı topluluklarından toplanan geri dönüştürülmüş plastik atıklardan yapılan ilk koşu ayakkabısını yaratmak için Parley for the Oceans ile ortaklık kurdu. Okyanusların kirlenmesini önlemek adına tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen Adidas PRIMEBLUE ile PRIMEGREEN 2020 başlarında lanse edildi. Bu ürünler için sürdürülebilir ve yüksek performanslı iki yeni iplik kullanıldı.

  Yenilenmek üzere üretimi sağlayan “Dairesel Döngü”

  2013 yılından beri Adidas, yeniden yapılacak ürünler üretmek için çalışıyor. “Giy, yıprat, iade et” tavsiyesiyle Adidas bu ürünleri yeni ürünlere dönüştürüyor. Bir şeyin sonu, diğerinin başlangıcı oluyor.

  Doğa ile yapılan “Yenileyici Döngü”

  Adidas, dengeyi yeniden düzenleyen malzemelerle üretilen yeni bir spor giyim çağı oluşturuyor. Doğal organik elyaflardan öncü bitki bazlı ipliklere uzanan bu hammadde devrimi ile geleceği ve sporcuları ilk sıraya koyuyor.

  Daha fazla bilgi için https://www.adidas.com.tr/tr/sustainability

  (Campaign TR)

  CEVAP VER

  Lütfen mesajınızı yazın
  Lütfen adınızı girin

  OKUMADAN GİTMEYİN!

  Getir 150 Milyon Dolarlık Bir Yatırım Aldı

  Getir, mevcut yatırımcılarından birinden 150 milyon dolarlık yeni yatırım aldı. Yaratılan yeni kaynak Türkiye'de ve dünyada büyüme yönünde kullanılacak. Yapılan bu yatırımla birlikte Getir'in değerlemesi 1.1...

  Trendyol 10 Milyar Dolar Değerlemeyi Geçen İlk Türk Teknoloji Şirketi

  Trendyol, 10 milyar dolar değerlemeyi aşan ilk Türk teknoloji şirketi oldu. Şirketten yapılan açıklamaya göre şirket yeni turda 1,5 milyar dolarlık yatırım aldı. Böylelikle Trendyol'un...

  Enflasyonda Yükseliş Eğilimi Sürüyor

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Veriler 2003 yılından bu yana en yüksek Temmuz enflasyonuna işaret etti.Temmuz ayında yıllık enflasyon...

  Anadolu Efes’e Pazarlama Ödülü

  Gerçekleştirdiği projelerle EuroLeague Devotion Pazarlama Ödülleri’nde daha önce dört kez altın, bir kez de gümüş ödül kazanan Anadolu Efes Spor Kulübü, 2021 yılında da...

  Fransa’dan Google’a Büyük Ceza

  Teknoloji devi Google’a Fransa’da haberlerin telif haklarına dair yapılan anlaşmayı ihlal etmesi nedeniyle 500 milyon Euro para cezası verildi. Bu ceza, Fransa’nın ikinci en...

  İlk Sizin Haberiniz Olsun!

  Güncel haberler için e-posta listemize kaydolun!